Kayısı Çekirdeği Kabuğu

Kayısı Çekirdeği Kabuğu toplama ve hasat işlemleri sonucunda meyve ve kabuğun ayrıştırılması sonucu ortaya çıkan bir ürün olarak görülmektedir. Dünyanın en lezzetli ve değerli Fıstıkları Türkiye’de yetiştirilmekte olup kaliteli yetişen Fıstık ürünü sağlam kabuğa sahip olduğundan, en kaliteli Fıstık kabukları da ülkemizde bulunmaktadır.
Hasat sonucu oluşan Kayısı Çekirdeği Kabuğu ülkemizde değer görmekte olup bir çok alanda aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Kayısı Çekirdeği Kabuğu son zamanlarda talep açısından yüksek , ısı avantajı açıcısından çok verimlidir. Bu sebeple fırınlar, besi çiftlikleri gibi sanayi kuruluşları tarafından çok tercih ediliyor.Yılda sizlere çok büyük tasarruflar sağlıyor.

 

Kayısı Çekirdeği Kabuğu Kullanım Alanları

Kayısı Çekirdeği Kabuğu kurutulması sonucu yakacak olarak enerji üretiminde; sanayii tesislerinde, ekmek fabrikalarında, çerez üretiminde, mobilya sektöründe, kurutma-fırınlama işlemlerinde ısı enerjisi sağlayıp özellikle ısıtma ve yakma işlemlerinde aktif olarak kullanılmaktadır.
Kabuklar kimya ve kozmetik sanayisinde aktif bir role sahip olup, üretilen Kayısı Çekirdeği Kabuğu granülleri cilt bakım ürünlerinde, sivilce&deri yenileme krem ve ilaçlarında piyasada bir çok ürün olarak son kullanıcıya ulaşmaktadır.
Öğütülmüş olan Fıstık kabukları kumlama, yüzey temizleme ve kimya sanayii sektöründe aktif olarak kullanılmaktadır.
Üretilen Kayısı Çekirdeği Kabuğu türüne göre dış etkenlerden kaynaklanan ürün deformasyonlarının giderilmesinde kullanıyor olmakla birlikte ayrıca heykellerin, bina ve köprülerin restorasyon işlemlerinde yüzeye zarar vermeden üst boya kaldırma, sonradan eklenen grafitilerin temizlenmesinde önemli bir yer edinmiştir.
Kayısı Çekirdeği Kabuğu askeri tesisler, uçak bakım hizmetleri, metal ve mobilya üretim sanayilerinde zımpara malzemesi olarak tercih edilmektedir.

 

Neden Kayısı Çekirdeği Kabuğu Kullanmalıyım

Alternatif enerji üretiminde yakıtlar arasında yer edinen, bir çok artı yönü olan Kayısı Çekirdeği Kabuğu; elektrikli ısıtıcılara oranla daha az maliyet ve uzun süreli dengeli ısınmaya olanak sağladığından ısınma ham maddesi olarak bir çok alanda kullanım oranı oldukça yüksektir.
Sanayi tesislerinde yüksek kalorili yakacak olarak kullanılan Kayısı Çekirdeği Kabuğu kullanımı zamanla artmaktadır. Kullanılan ürünün yanı sıra Kayısı Çekirdeği Kabuğundan aktif olarak sanayi kömürü olarakta fayda sağlamaktadır. Kayısı Çekirdeği Kabuğu ısı odaklı olarak bir çok sektörde kullanıldığından yoğunluk bakımından ve kalori bakımından kıyaslandığında yoğun bir şekilde iş yerleri ve kuruluşlarda yer edinmiştir. Türkiye’de bir çok bölge ve yörede yer alan odun ile üretim yapan ekmek fırınlarında ara yakıt olarak tercih edilen Kayısı Çekirdeği Kabuğu ile üretilen ekmeklerin tadının oldukça lezzetli olduğu halk ve üreticileri tarafından söz ile tescillenmiştir.
Kullanılan Kayısı Çekirdeği Kabuğu ürünü dayanımı bakımından incelendiğinde katı yakıtlar arasında oldukça uzun süreli ve köz yapmaması artısı neticesinde Kayısı Çekirdeği Kabuğu ekmek fırınlarında yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Fuel-oil, benzin, mazot, elektrik, odun vs. yakıtlara göre ekonomik ve tasarruflu olan Kayısı Çekirdeği Kabuğu yoğun bir taleple tercih edilmektedir. İçeriğinde kimyasal katkı maddesi olmayan Kayısı Çekirdeği Kabuğu, uzun cehennemlik ömrü, hızlı ısıtma değerleri sebebiyle tercih edilmektedir. Uzun yıllardan beri taş fırın ocaklarında, borulu sistem fırınlarda, matador sistem ekmek üreten fırınlarda ve tünel fırınlarda sorunsuz olarak kullanılmaktadır.
Üretimi bakımından doğal ve çevreci bir yakıt olarak kullanılan Kayısı Çekirdeği Kabuğu; sanayi tesislerinde yüksek oranda tercih edilmektedir. Özellikle buhar basıncı ile çalışan ve su buharına ihtiyacı olan üretim ve işleme tesislerinde düşük kül oranı ve çevreci bir yakacak olduğundan aktif olarak kullanılmaktadır.Tekstil üretimi yapan fabrikalarda ve çamaşır temizleme&yıkama fabrikalarında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Alanlarına Göre Kayısı Çekirdeği Kabuğu Kullanımı

Sanayi Tesislerinde Kayısı Çekirdeği Kabuğu:

Kayısı Çekirdeği Kabuğu çeşitli sektörler için ana ısınma ve sanayi tipi yüksek ısı üreten sanayi firmalarında ve kullanılan kazanlarda temel tutuşturucu madde ve yakacak olarak kullanılmakta olup; kömüre oranla daha uzun süre ve yüksek devirlerde yana bildiğinden tercih edilmektedir. Güney Amerika ve İskandinav ülkelerinde uzaktan ısıtma veya kombi gibi ısıtıcılar için enerji santrallerini ateşlemek içinde kullanılmaktadır. Avrupanın bir çok ülkesinde Fıstık kabukları enerji üretimi yapan büyük santrallerde kısmi olarak taş kömürün yerine tercih edilmeye başlamış olup, kullanımı gittikçe artmaktadır.

Besi Üretimi Yapan Çiftlik ve Besihanelerde Kayısı Çekirdeği Kabuğu:

Besi üretimi yapan çiftliklerde Kayısı Çekirdeği Kabuğu kullanımı soğuk geçen kış aylarında her çeşit besihaneye uygulanabilir ısıtma teknolojilerinde ısıtma hammaddesi olarak Kayısı Çekirdeği Kabuğu yakıtı kullanılmaktadır. Besihaneler ve besicilik sektöründe kazan ve soba hazneleri Kayısı Çekirdeği Kabuğu ile buluştuğunda uzun süreli yanma oranları ile besihanelerin en önemli ısıtılmasında tercih sebebi olmuştur.

Ekmek Üretimi Yapan Fabrika ve Fırınlarda Kayısı Çekirdeği Kabuğu:

Kayısı Çekirdeği Kabuğu ısı odaklı olarak birçok sektörde kullanıldığı gibi ekmek üretimi yapan fabrika ve fırınlarda, yoğunluk bakımından, kalori bakımından karşılaştırılıdığında diğer muadil ısıtma ürünlerine oranla yoğun bir şekilde kayısı kabuğu kullanılmaktadır. Ülkemizde bir çok bölge ve illerde yer alan odun ile üretim yapan ekmek fabrikalarında ara yakıt olarak kullanılan Kayısı Çekirdeği Kabuğu ile üretilen ekmeklerin tadının oldukça lezzetli olduğu halk ve üreticileri tarafından söz ile tescil edilmiştir.

Piliç Üretim Tesisleri ve Kümeslerde Kayısı Çekirdeği Kabuğu:

Kuluçka üretimi, piliç üretimi gerçekleştirilen tesislerde sanayi tipi ısıtıcı ve sobalarda yoğun olarak kullanılmakta olan Kayısı Çekirdeği Kabuğunun en önemli tercih sebebi; zehirli gaz salınımı olmaması, kümes hayvanları için hiçbir şekilde tehlike arz etmemesidir. Kayısı Çekirdeği Kabuğunun zamanında teslimat ve uygun kalori değerlerine sahip olması diğer tercih sebepleri arasındadır. Şüphe duyulmaksızın Kayısı Çekirdeği Kabuğu yakıtlar arasında düşünüldüğünde bir çok artı yönü olduğundan, tavuk ve civciv üretimi yapan kümesler de elektrikli ısıtıcılara oranla daha az maliyet ve uzun süreli dengeli ısınmaya olanak sağladığından ısınma ham maddesi olarak bir çok tavuk üreten kümeste ve piliç yetiştiricileri tarafından Kayısı Çekirdeği Kabuğu kullanım oranı oldukça yüksektir.

Çevre için Kayısı Çekirdeği Kabuğu Kullanımı

Kayısı Çekirdeği Kabuğu, alternatif enerji olarak keşfedilmiştir.Türkiye genelinde yılda 300.000 ton ağaçlardan üretilmiş mangal kömürü tüketiliyor. 1 Kilo(kg) mangal kömürü için neredeyse 5 Kilo ağaç yakılması gerekiyor. Odun kömürü yapımı için çevre katlediliyor. Yakılan yeşil ağaçların yanması sırasında çıkan gazlar havayı da kirletiyor. Odun kömürü kullanmak yerine bitki atıklarından üretilen doğal mangal kömürünü kullanarak hem ormanlık alanların katledilmesine hemde zararlı gazların ülkemizi ve Dünya’yı kirletmesine engel olabiliriz.

 

NEDEN YAKIT İÇİN KABUK TERCİH EDİLMELİ ?

1- Maliyeti piyasadaki yakıtlara göre %50 daha ucuz.

2- Çevre kirliliği yok denecek kadar az.

3- Yerli ve bölgesel ürün.

4- Bulunabilirliği ve Türkiye’de alternatifi mevcuttur.

5-Çok Verimli. Kalorisi alev boy miktarı yüksek olması ve içindeki ethol maddesi parlayıcı özeliği ile ısınmada kullanılabilecek yerli yakıttır.

Kabukmatiğin yanmayı otomatik olarak ayarlamasından dolayı yanma oranı % 99’dur. Kul oranı % 1,2’dir. Curuf çıkmamaktadır.